Hospicjum św. Łazarza w Krakowie
 
 
Advertisement
| Poradnia Paliatywna | Hospicjum Domowe | Oddział Stacjonarny | Poradnia Obrzęku | Pomoc Psychologiczna | Wsparcie Osieroconych | Skierowanie |
Start
Opieka hospicyjna
O nas
Możesz nam pomóc
Wolontariat
Żonkilowe Szkoły
Klub dra J. Deszcza
Kursy, szkolenia
Kontakt
Konta Bankowe
Sprawozdanie
Granty 2014
- - - - - - -
Patient's admissions
Patientenaufnahme

polanadziei2008-gora-logo 
 

Towarzystwo
Przyjaciół Chorych
"Hospicjum
im. św. Łazarza"
ul. Fatimska 17
31-831 Kraków
KRS 0000048149
NIP 678 00 30 510
REGON 350552429 

 aukcja_ludzie
About us
 
 

 

Czwartek, 7 sierpnia 2014 r. PDF Drukuj Email
Podczas dzisiejszego spotkania w kawiarence klubowej odbyła się burzliwa dyskusja, co do wyboru sałatek, które będą wykonywane w sierpniu w ramach „Sałatkowego lata”.
Oczywiście, każda z Pań miała swoje propozycje, ale ostatecznie wybór padł na sałatkę jarzynową, na bazie białej kapusty, kalafiora i ziemniaków oraz tradycyjną sałatkę grecką.
Natomiast z sałatek owocowych zostały wybrane: sałatka owocowa polska oraz sałatka wczesnojesienna.
Kiedy już Panie doszły do porozumienia, co do wyboru poszczególnych smaków, mogły powspominać minione letnie dni i podzielić się wspomnieniami z wakacyjnych wojaży.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 
Czwartek, 31 lipca 2014 r. PDF Drukuj Email
Przepiękne wakacyjne przedpołudnie. Jak zwykle w czwartek, w okresie wakacyjnym właśnie, na spotkanie do hospicyjnej kawiarenki przybyły Panie z zamiarem wykonania dwóch sałatek; tradycyjnie jednej jarzynowej, a drugiej owocowej.
Tym razem zostały wybrane następujące sałatki, których przepisy zamieszczamy poniżej:
Sałatka Pani Ani
- makaron z zupek chińskich o smaku rosołu – 3 op.
- kukurydza konserwowa – 2 op.
- groszek – 2 op.
- pieczarki konserwowe – 1 słoik, duży
- ogórki konserwowe – 1 słoik
- majonez
- chrzan

Makaron z zupek zalewamy wrzątkiem, dodając do smaku 1 rosołową torebkę smakową na 3 makarony. Pozostałe składniki kroimy w kostkę, mieszamy wszystko z makaronem i przyprawiamy do smaku.
Sałatka jest bardzo smaczna!!! Wszystkie Panie wykonywały ją pierwszy raz, zatem trudno było przewidzieć, cóż takiego wyjdzie.
Ale polecamy z pełną odpowiedzialnością tę sałatkę, zaznaczając, że proporcje ilościowe można dowolnie dobierać do własnych upodobań smakowych.
Sałatka egzotyczna
- pomarańcze
- grejpfrut
- mandarynki (puszka)
- kiwi
- banan
- ananas (puszka)
- bezy – ciasteczka
- śmietana w sprayu

Wszystkie składniki kroimy w kostkę. Trzeba uważać, aby grejpfrut nie był zbyt gorzki. U nas okazał się on zbyt gorzki i troszkę popsuł smak, ale wtedy należy dodać więcej śmietany, którą dekorujemy wraz z bezami pucharek z sałatką.
Życzymy smacznego!!!


Zapraszamy do galerii zdjęć
 
Czwartek, 24 lipca 2014 r. PDF Drukuj Email

Dzisiaj w ramach Kawiarenki Klubowej, odbyło się omówienie zakonów w Krakowie, które prowadzą opiekę nad chorymi.
Pani Prezes J. Stokłosa przyniosła pomocne do tego książki, które opisywały zarówno męskie jak i żeńskie zakony i charyzmaty tych zakonów.

Przy słodkim poczęstunku oraz tradycyjnej kawie, które przygotowała niezawodna Danusia, Panie czytały na głos historię powstawania poszczególnych zakonów i zakresu ich prac na rzecz prowadzonej opieki domowej nad chorymi czy też pracą w szpitalach.

I tak, spośród zakonów męskich, wśród tych, które zajmują się opieką nad chorymi, można wymienić m.in.:
Misjonarze Kombonianie, Zakon Trynitarzy, właściwie Zakon Trójcy Przenajświętszej, dawniej Zakon Świętej Trójcy od Wykupu Niewolników oraz Orioniści.

Natomiast wśród zakonów żeńskich, wymienić można: Zgromadzenie Sióstr Albertynek, Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo, Katarzynki, Służebniczki Dębickie i Szarytki.

W miłej atmosferze Panie spędziły czas, zapoznając się z historią tych zakonów i ich wkładu w opiekę nad chorymi. Oprócz omawiania wspomnianych zakonów i ich charyzmatów Panie wymieniały się wrażeniami w odbytych wyjazdów wakacyjnych i dzieliły się planami kolejnych na nadchodzący miesiąc sierpień.
Oby tylko pogoda dopisała, bo o dobre nastroje jesteśmy spokojni :)


 
Czwartek, 17 lipca 2014 r. PDF Drukuj Email

Dzisiaj, w ramach wakacyjnych spotkań członków Klubu dr Jana Deszcza, zaplanowana została wizyta w Muzeum Narodowym w Krakowie.
To nie jest pierwsza wizyta członków Klubu w Muzeum Narodowym. Tym razem okazją do spotkania była wystawa pt. „Maksymilian Gierymski. Dzieła-inspiracje-recepcja”.
Pretekstem, do zorganizowanej prze Muzeum Narodowe w Krakowie wystawy, stała się, przypadająca w tym roku, 140. rocznica śmierci artysty.
Maksymilian Gierymski (1846-1874) był jednym z najbardziej znanych malarzy polskich XIX wieku. Artysta uznawany jest za jednego z największych pejzażystów polskich, który związany był z kolonią artystyczną w Monachium.
Twórca zmarł bardzo młodo, w wieku 28 lat, jednak pozostawił w swoim dorobku prace, które stały się inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów, kontynuujących podjęte przez niego tematy, motywy, schematy kompozycyjne oraz zagadnienia formalne, dając początek pierwszej polskiej szkole pejzażowej.

Członkowie Klubu dr Jana Deszcza mogli zapoznać się nie tylko z dziełami M. Gierymskiego, ale także innych twórców z kręgu monachijskiego. Dlatego, obok 55 obrazów olejnych artysty, 55 prac na papierze, można było podziwiać prace artystów polskich, niemieckich, francuskich oraz węgierskich.

Uczestnicy Klubu, którzy wybrali się na wystawę byli bardzo zadowoleni, że mogli poznać prace Maksymiliana Gierymskiego oraz spędzić miło czas w otoczeniu prac innych artystów, nie tylko polskich.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 
Czwartek, 10 lipca 2014 r. PDF Drukuj Email

Dzisiejsze spotkanie w Klubowej Kawiarence przebiegało w niesłychanie pysznej atmosferze. W planach było robienie, w ramach Sałatkowego Lata, dwóch sałatek.
Wszystkie Panie przybyły na czas i podzieliły się na trzy zespoły. Dwa z nich wykonywały sałatki, natomiast trzecia grupa pomagała w pracach korespondencyjnych.

Image
Image
 

 

 

 

 

 

Humory dopisywały, Panie prześcigały się w pomysłach na urozmaicenie każdego z przepisów i było bardzo gwarno. W końcu na stołach zagościły dwie sałatki, jedna według przepisu Pani Gieni, a druga, stanowiąca istną kombinację smaków wszystkich pozostałych Pań.
Sałatki wyszły pyszne i zniknęły bardzo szybko ze stołu. Zachęcamy do wypróbowania przepisów.

Czytaj całość…
 
Wtorek, 8 lipca 2014 r. PDF Drukuj Email

Dzisiaj, w ramach dalszej nauki chodzenia z kijkami nordic walking, zainteresowane Uczestniczki zebrały się w hospicjum, aby wyruszyć na drugą lekcję, a właściwie na spacer.

Wszystkie przybyły na czas, wybrały sobie kijki, które pomagała dopasować nasza rehabilitantka Sylwia i wyruszyły, pod jej czujnym okiem, na letni spacer.
Poniżej zamieszczamy relację. Widać, że Nasze Panie bardzo dobrze się bawiły. W końcu cóż może być przyjemniejszego aniżeli połączenie zajęć ruchowych w takie piękne, letnie przedpołudnie i miłego towarzystwa. Spacer ulicą Kaczeńcową okazał się bardzo miłym relaksem, gdyż pogoda i dobre nastroju Wszystkim dopisywały.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 
Czwartek, 3 lipca 2014 r. PDF Drukuj Email

Dzisiaj swoją działalność rozpoczęła Kawiarenka Klubowa. W okresie wakacyjnym, z uwagi na wyjazdy większości Członków Klubu, spotkania klubowe odbywają się w formie kawiarenki, gdzie przy kawie i czymś słodkim, można miło spędzić letnie przedpołudnie.
Tym razem, zebrane Członkinie omawiały plany na nadchodzący okres wakacyjny i wybierały przepisy na sałatki, które będę robiły w ramach Sałatkowego Lata.
Dyskusja była bardzo burzliwa, bo każda z Pań przedstawiała swój ulubiony przepis i dzieliła się wrażeniami jakich doznają ich domownicy, czy też znajomi podczas biesiadowania w towarzystwie tychże sałatek.
W końcu zostały wybrane 4 przepisy na miesiąc lipiec, kiedy to zostaną wykonane dwie sałatki owocowe i dwie warzywne.
Oczywiście przedstawimy relację ze spotkań, podczas których sałatki te zostały wykonane i zamieścimy przepisy.
Panie już nie mogą doczekać się najbliższego czwartku, kiedy to zagoszczą na stole przepisy z sałatą lodową oraz arbuzem w roli głównej.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 
Wtorek, 1 lipca 2014 r. PDF Drukuj Email

Okres wakacyjny rozpoczęty, ale Członkinie Klubu nie zwalniają tempa. Choć wiele Pań wyjechało na wakacje, to jednak Pani Ania i Pani Basia wykorzystały wolną chwilę i zajęły się pracami manualnymi. Pięknie wykonywały kartki okolicznościowe oraz ozdabiały metodą decoupage butelki i słoiczki, które innym zalegają niepotrzebne w domu, ale w rękach Naszych Dekoratorek otrzymują kolejne, nowe życie.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 
Piątek, 26 czerwca 2014 r. PDF Drukuj Email

Godzina 9.00, zbiórka przy szybie Daniłowicza, przy Kopalni Soli w Wieliczce. Wszyscy stawili się na czas, bo o godzinie  9.20 wyruszamy w trasę.
Wszyscy są bardzo ciekawi, jak wygląda nowa trasa, która została wybrana na cel wyprawy. Choć pogoda podczas zwiedzania, nie ma znaczenia, to jednak przywitało nas w Wieliczce piękne słońce, które dodało jeszcze więcej radości z nadchodzących chwil, które spędzimy pod ziemią.
Wrażenia z trasy wspaniałe! Widoki piękne! Wycieczka naprawdę była udana.
Ale, niechaj zdjęcia przemówią za słowa.


Zapraszamy do galerii zdjęć z wyjazdu do Kopalni Soli w Wieliczce

 
Czwartek, 24 czerwca 2014 r. PDF Drukuj Email

Tradycyjnym zwyczajem, w czerwcu każdego roku, członkowie klubu spotykają się w ogrodzie hospicyjnym. W tym roku uczestnicy klubu postanowili zaprosić członków nowohuckich klubów seniora, którzy włączają się w prace związane z pozyskiwaniem środków na rzecz hospicjum oraz wolontariuszy hospicyjnych będących w wieku emerytalnym.
 
Spotkanie zaplanowano na godzinę 16.30. Członkowie klubu, przybywali już od godziny 16.00, przynosząc swoje domowe wypieki. Zrobiło się smakowicie i niezwykle słodko.
Grupa organizacyjna, pod przewodnictwem Danusi, rozkładała pyszności na talerzach, które potem zostały zaniesione do hospicyjnego ogrodu. Na szczęście pogoda dopisała, goście również i można było rozpocząć piknik! Pani Prezes, Jolanta Stokłosa, przywitała serdecznie wszystkich zgromadzonych gości i podziękowała za przyjęcie zaproszenia.

Gościem specjalnym pikniku był zespół wokalny KORCZACZKI, który uświetnił swoim programem artystycznym piknikowy czas. Po krótkim, śpiewnym wprowadzeniu, Pani Prezes rozpoczęła konkurs na najciekawszy letni kapelusz. Panie prezentowały się znakomicie.

Następnie odbyła się loteria fantowa oraz poszukiwania skarbu. W poszukiwaniach skarbu brały udział dwa zespoły, które szukając kolejnych wskazówek, odnaleźć miały skarb. Skarb w końcu został odnaleziony.

Zespół Korczaczki umilał swoim śpiewem czas spędzony w hospicyjnym ogrodzie. A na koniec wszyscy zostali poczęstowani porcją kiełbaski.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 nast. » koniec »»

Klauzula Informacyjna

dla Pacjentów

 
Komu pomaga Hospicjum?
Co jest celem opieki?
Kto ponosi koszty?
 
Jednostki Hospicjum

Konsultacje z medycyny paliatywnej dla lekarzy

Skierowanie do Hospicjum

Zasady udostępniania dokumentacji medycznej

bsi assurance mark iso 9001 keyb

 
 
 
 
  bsi assurance mark iso 14001 keyb 

Przebudowa Hospicjum

2009-2011

logo_malopolski wersja8

nsspr_wariant dodatkowy

unia

 

Hospicjum św. Łazarza

Gościmy

© 2019 Hospicjum św. Łazarza w Krakowie
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.